Ana Sayfa / Genel / Etkili Bir Logo Nasıl Oluşturulur?

Etkili Bir Logo Nasıl Oluşturulur?

Sosyal Medya'da Paylaş & Destek ol!

Bir logoya ihtiyacınız var fakat harika bir tasarımın nasıl yapılacağına dair hiçbir fikriniz yok mu? Başlangıç olarak söylemek gerekir ki bir logo, yalnızca renklerin, süslü yazı tiplerinin ve grafiklerin bir araya getirilmesinden çok daha fazlasıdır. Logo, her şirketin, websitesinin veya blogun önemli birer parçasıdır. Bir logo oluşturmak, eleştirel düşünce, yaratıcı veri girişi ve sistemli planlama gerektirir.

Sizler için harika bir logonun nasıl oluşturulacağı konusunda kuralların, ipuçlarının ve servislerin bir karışımını hazırladık. Okumaya devam edin, kuralları sindirin ve bunları eyleme dökün. İşte, harika logonuz şimdiden hazır!

Ben Logoya Logo Demem Etkileyici Olmayınca

İlham alın

Yaratıcı nektarların akışını başlatan ilham herhangi bir yerden gelebilir. Bir logo oluştururken belirgin ilham kaynaklarının başında LogoGala veya LogoFury gibi tasarım odaklı web siteleri gelir. Araştırmanızı Dribbble veya DeviantArt gibi diğer yaratıcı siteleri de kapsayacak şekilde genişletin. Rakiplerinize göz atmayı unutmayın. Sizi ateşleyecek herhangi bir şey harika bir fikrin potansiyel köküdür.

Hedef kitlenizi araştırın.

Bir logo tasarımı, yalnızca çekici bir görsel oluşturmaktan ibaret değildir. Esas amacınız bir marka oluşturmaktır. İşletmeniz ve hedef kitleniz arasında iletişim kurmasını sağlamalısınız.

Logo oluşturma kurallarına bağlı kalın

İşte size logo oluşturmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli tasarım kuralı:

 • Bir logo, basit olmalıdır. Basit bir logo tasarımı, kolay tanınırlık ve logonun çok yönlü ve unutulmaz olmasını sağlar. İyi logolar, aşırıya kaçmadan beklenmedik veya eşsiz bir şeyler sunar
 • Bir logo, unutulmaz olmalıdır. Basitlik ilkesini hemen arkasından yakın olarak takip takip eden ilke unutulmazlıktır. Etkin bir logo tasarımı unutulmaz olmalıdır ve bunun yolu basit ama münasip bir logodan geçer.
 • Ebedi. Etkili bir logo ebedi olmalıdır – zamanın sınavına dayanabilmelidir. Tek günlük bir logo oluşturmak zaman ve emek kaybıdır.
 • Bir logo, çok yönlü olmalıdır. Etkili bir logo çeşitli ortamlarda ve uygulamalarda iş görebilmelidir.
 • Bir logo, münasip olmalıdır. Logoyu konumlandırışınız, planlanmış amacına yönelik olmalıdır.

Birkaç logo taslağı çizin

Fikirleri taslak olarak çizmek, özgürce denemeler yapmanızı sağlar. Daha ince detaylara sürüklenmenizin önüne geçer. Çizim becerinizin zayıf olmasının bir önemi yoktur. Fikirlerinizi ilettiği sürece, doğru yol üzerindesiniz demektir.

Logo tasarımı geometrisi

Alt bilincimiz farklı logo şekillerine farklı biçimlerde cevap verir. Düz çizgiler, çemberler, kıvrımlar ve pürüzlü kenarlar hep farklı anlamlar ima ederler. Örneğin bir logoda çember kullanımı topluluk, arkadaşlık, aşk, ilişki ve birlik anlamlarını ortaya koyabilir. Kare ve üçgenler ise istikrar, mukavemet, güç, profesyonellik ve verimlilik öne sürebilir. Dikey çizgiler erkeklik, güç ve saldırganlık ile ilişkilendirilirken yatay çizgiler topluluk, huzur ve sakinlik öne sürer.

Logo Tasarlarken Arkanıza Bakmadan Kaçmanız Gereken Hatalar

İşte size logonuz üzerinde çalışırken kaçınmanız gereken hatalardan bazıları.

 1. Logonuzu aşırı karmaşık yapmayın. Basit ve ayırt edilebilir yapın.
 2. Siyah beyaz olarak da iyi durduğundan emin olun.
 3. Çok sayıda yazı tipi kullanmaktan kaçının. Bir veya en fazla uyumlu iki yazı tipine odaklanın. Daha fazla yazı tipiyle logonuz karmaşık görünecektir.
 4. Çok fazla renk kullanmayın. Bir veya iki renk yeterli değilse dört taneye kadar renk ve tonlarını kullanabilirsiniz.
 5. Kenarlarda bir miktar boşluk bırakın. Yakın şekilde yerleştirilmiş elementler görsel olarak samimiyetsiz hale getirir. Farklı ürünler ve arka planlarda tekrar üretilebilmek için logonuzun biraz hava alması gerekir.
 6. Rakiplerinizi taklit etmekten kaçının. Başkalarından, fikirlerini kopyalamadan öğrenin.
 7. Logonuzu doğru formatta kaydetmeyi unutmayın. Logonuzu vektör formatında oluşturun. Bu, logonuzu kalitesini kaybetmeden ölçeklendirebilme ve kartvizitlerden bannerlara farklı ürünlere yerleştirebilme imkanı verir.

Logo Türlerini Bilin

Üç temel logo tipi metin tabanlı (WordMark), ikon tabanlı logo ve bunların bileşiminden oluşan bileşik işareti içerir.

Metin tabanlı logolar bir şirketin adını vurgular. WordMark’lar en iyi performansı işletme adınızın ayırt edici veya nispeten kısa olduğu durumlarda ortaya koyar. Aksi halde, esas logonuzun ayırt edilmesine biraz daha yardımcı olabilecek bir bileşik işaret veya bir amblem seçebilirsiniz.

İkonlar, işletmenin vurgulu, basit temsilleridir. İkonlar evrenseldir; dil bariyerine takılmazlar, dolayısıyla küresel firmalar için mükemmeldirler. Basit ve kompakttırlar, iyi küçülürler ve çabuk tanınırlık için harikadırlar.

 

Bileşik işaret. Bu tip logolar her iki dünyada da en iyidir; bir şirketin adını vurgularken aynı zamanda görsel bir ikon ile de ilişkilendirir. Bu şirketler arası en popüler logo tasarımıdır.

Renk Düzenini Öğrenin

Renkler herhangi bir görsel sanatın özünü oluşturur. Logonun belirli öğelerini güzelleştirmek için renklerinizi dikkatle seçmelisiniz. Gölge ve tonların kullanımıyla mesajınıza nüans katmalısınız. Örneğin; kırmızı tutku, enerji, tehlike ve saldırganlık; sıcaklık ve ısı ifade eder. Sarı ve turuncu neşe ve mutluluk duyguları uyandırır. Yeşil güven, büyüme ve tazelik gerektirir. Mavi otorite ve başarıyla ilişkilendirilmiştir. Beyaz genelde saflık, temizlik, basitlik ile bağlantılıdır. Siyah zenginliğin ve lüksün rengidir.

Daha fazla bilgi için şu inforgrafiğe göz atın.

Logonuza Renk Seçimi için Kullanabileceğiniz Faydalı Servisler

Adobe Colour CC

Colour CC, her biri beş renkten oluşan çeşitli renk düzenlerini denemenize, oluşturmanıza ve kaydetmenize izin verir. Tarayıcı üzerinde barındırılan biçimlerde ve masaüstü sürümü olarak mevcuttur. Masaüstü sürümünü kullanıyorsanız renk düzenini direkt olarak Photoshop, Illustrator ve InDesign’a aktarabilirsiniz.

 

Color Scheme Designer

Color Scheme Designer, saniyeler içinde güzel renk düzenleri oluşturmanıza imkan veren güzel bir arayüze sahiptir. Bu online araç, Adobe Colour CC’ye benzer bir çıktı sağlar; ancak renk temaları oluşturmak için şemayı oluşturan renkleri seçmek yerine şema parlaklığı/doygunluğunu ve kontrastı seçmenize izin vermek gibi ilginç yollara sahiptir. Mono, triad, tetrad ve analog yöntemleri içeren bir dizi standart matematiksel şema yöntemi mevcuttur.

 

Coolors

Bu araç ile hoş renk düzenleri oluşturabilir, görsellerinizden başlangıç renkleri alabilir ve mükemmel kombinasyonu otomatik olarak elde edebilirsiniz. Paletleri PNG, PDF, SCSS, SVG formatlarında dışa aktarabilir veya kalıcı URL’leri kopyalayabilirsiniz.

 

Logonuzun Yazı Tipi, Logonuzun Damarlarıdır

Logonuzun veya markanızın başarılı olabilmesi için kim olduğunuzla ilgili tutarlı bir hikaye anlatması gerekir. Doğru hikayeyi anlatmanın bir kısmı logolar veya markalar için doğru yazı tiplerini seçmekten geçer. Yazı tipi seçimi “Bu havalı duruyor” ifadesinden çok daha derindir. Kullandığınız yazı biçiminin hakkınızda ne dediğini ve iletmek istediğiniz mesajın bu olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

 

Logonuz için en iyi yazı tipini seçmek için ipuçları:

Basit Tutun

Temiz bir yazı tipine sahip bir logoyu farklı ürünler için yeniden üretmek daha kolaydır. Unutmayın ki onu genişletmeniz veya küçültmeniz gerekebilir. Logonuzun ister geniş bir banner ister bir kalem isterse de promosyon malzemesi olsun, her bir yüzeyde iyi duracağından emin olun.

Rakiplerinizin Hangi Yazı Tiplerini Kullandıklarına Bakın

Amacınız kopyalamak değil, çözümlerinin zekice olup olmadığını analiz etmektir. Yalnızca başarılı tecrübeler üzerinden öğrenin.

Marka Kimliğinizi Yansıtan bir Yazı Tipi Kullanın

Yazı tipi logonuzu ayırt edilebilir veya unutulmaz yapar. Şirketinize en çok hangi yazı tiplerinin uyduğunu keşfedin. Ciddi, temiz ve tertipli mi? Veya oyunbaz neşeli ve kaotik? Yenilik mi ifade ediyor yoksa gelenek ve muhafazakar fikirler mi?

Çok Fazla Yazı Tipi Kullanmayın

Bir yazı tipi (veya en fazla iki) en iyi seçimdir. Fazlası çirkin görünebilir ve potansiyel müşteriler arasında tiksinti uyandırabilir. Unutmayın ki üst seviye şirketler temel olarak yalnızca bir yazı tipi üzerine odaklanırlar. Daha küçük işletmeler şirket adı ve slogan için farklı yazı tipleri kullanma eğilimindedirler.

Modaya Uygun Kontları Kullanmayın

Moda kısa ömürlüdür; bugün popüler olan yarın unutulabilir. Daha fazla bilgi için “Logonuz için Nasıl bir Yazı Tipi Seçilir” makalesine bir göz atın.

Logonuza Yazı Tipi Seçimi için Kullanabileceğiniz Faydalı Servisler

Font Squirrel

Font Squirrel ile çok sayıda, ücretsiz yazı tipi bulabilirsiniz. Kendi yazı tiplerinizi yükleyebilirsiniz. Bu araç ile yazı tipi içeren bir görsel yükleyerek servisin eşleşen yazı tiplerini tespit etmesini sağlayabilirsiniz. Logonuza yazı tipi bulmak için harika bir araç.

MyFonts

Logonuzu tasarlarken ihtiyacınız olan yazı tipini bulmanıza yardımcı olacak bir başka başarılı araç. Bu araç çok sayıda ücretsiz ve ücretli eşsiz yazı tipi sunmaktadır.

Fontstruct

FontStruct, web tabanlı bir yazı tipi oluşturucudur ve logoları için kendi yazı tiplerini oluşturmak isteyenlere güzel bir alternatiftir. FontStruct ile geometrik şekilleri kullanarak kolayca yazı tipleri oluşturabilir veya başkaları tarafından oluşturulan yazı tiplerini indirebilirsiniz. Bu araçla üretilen yazı tipleri Photoshop, Mac/Windows uygulamaları veya web siteler ve bloglarda kullanılabilir.

 

Logo Oluşturmak için Tercih Edebileceğiniz Yollar

Logo oluşturmanın, zamanınıza ve bütçenize bağlı olarak, birçok yöntemi vardır.

 • Türünün tek örneği bir logo elde etmek için bir tasarımcıya veya tasarım stüdyosunu görevlendirebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, kılavuzlarımızı takip ederek kendiniz bir logo çizmeyi deneyebilirsiniz.
 • Ayrıca online bir logo oluşturucu da kullanabilirsiniz. Bu, büyük bir yatırım gerektirmeden iyi bir logo oluşturmak için harika bir yöntemdir. Bazı platformlarda küçük boyutlu logoları (web sitesi veya blog için mükemmel) ücretsiz olarak bile indirebilirsiniz.

Biz, online logo üreteçleri ile nasıl logo oluşturulacağı üzerine odaklanacağız.

Logaster

Logaster, logo ve kurumsal kimlik elementleri oluşturmak için hazırlanmış bir online servistir. Servis, dakikalar içerisinde, hızlı ve basit olarak tasarım öğeleri oluşturma imkanı sunar. Logo yaratım süreci hiçbir teknik beceri gerektirmez. Yalnızca şirketinizin adını girin ve sektörünüzü seçin; Logaster bu bilgiler doğruldusunda çeşitli logo seçenekleri sunacaktır. Tüm Logaster öğeleri raster (JPEG, PNG) ve vector (PDF, SVG) formatlarındadır. Küçük boyutlu logoyu ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü logo fiyatı 9.99$.

 

Hipster Logo Generator

Bu logo üreteci basit fakat şık logolar oluşturmaktadır. Müstakbel logonuz için çemberler, kareler, çizgiler vb. arasından en iyi formu seçmekle başlayın. Diğer elementleri ekleyebilir, arka plan görselleri ile denemeler ve daha birçok şey yapabilirsiniz.

Logo (PNG 2400х2000рх veya SVG) 5$’lık bir ücretle mevcuttur.

Dikkatli olun, değişikliklerinizi iptal edemezsiniz. Ör. eğer sonuçtan memnun değilseniz, sil baştan başlamanız gerekecektir.

Zilliondesigns

Zilliondesigns ile işe başlamak için logo bütçenizi (199$’dan başlayarak) ve temel gereksinimlerinizi belirtmeniz gerekmektedir. Ardından projenizi sizin için logo oluşturmayı kabul eden tasarımcınız ile tartışabilirsiniz. Tüm yaratıcı süreç boyunca düzenleme mümkündür. Tasarımcıların işi tamamlamak ve size birkaç logo seçeneği sunmak için yedi günü vardır. En beğendiğiniz logoyu seçebilirsiniz. Sonuçta, profesyonel olarak tasarlanmış bir logo elde etmiş olursunuz fakat süreç pahalı ve uzundur.

Nasıl Profesyonel ve Hızlıca Bir Logo Yapabilirsiniz?

Sizinle Logaster kullanarak, logo yapım sürecinde adım adım ilerleyeceğiz.

tr.logaster.com adresine gidin ve “Bir logo oluştur” butonuna tıklayın.

Logo oluşturmaya şirketinizin adını ve sektörünüzü logo sihirbazına girerek başlayabilirsiniz. Özelleştirebileceğiniz tüm ilgili logo tasarımlarıyla size otomatik olarak yol gösterir.

Ardından, sizin için en uygun logoyu binlerce özelleştirilebilir logo konseptinden oluşan bir depo içerisinden seçebilirsiniz.

 

 

Tasarım seçimini tamamladığınızda şablonunuzu düzenleyebilirsiniz. Düzenleme aracı yazı tipi, renkler, şekiller ve gölgeler gibi tam özelleştirme imkanı sunar.

 

Logonuzu indirmek için Logaster’a kayıt olmalısınız. Küçük boyutlu bir logo (web sitesi veya blog için) ücretsiz olarak mevcuttur. Tam boyutlu sürüm fiyatı 9.99$’dan başlamaktadır. Logaster’da logonuzu satın alımdan sonra bile düzenleyebilirsiniz.

Sonuç

Logo oluşturmak kulağa oldukça kolay geliyor değil mi? Olabilir. Logonuz, işleriniz üzerinde başta tahmin ettiğinizden daha fazla etkiye sahip bir şey olabilmektedir. Yanlış bir logo, markanızı gören herkese, amatör, küstah bir izlenim oluşturabilir. İyi bir logo, hedef kitlenizin zihninde çabucak bir tanınırlık oluşturacaktır. Tek yapmanız gereken tüm bunları bir araya koyarken müşterilerinizi ve işletmenizin doğasını aklınızda bulundurmayı hatırlamak.

Umarım bu makalenin kendi logonuzu tasarlamanız konusunda size yardımı dokunur. İyi şanslar!

NOT: Alıntıdır.

WMAracı

 

Sosyal Medya'da Paylaş & Destek ol!

Hakkında Sohbet

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara Sohbet Odaları

Ankara Sohbet Odaları Merhaba saygılı değer Ankaralılar sizlere açmış olduğumuz yeni sohbet ve chat sitemiz …

yorumlayın

 1. Çok uzun bir yazı olmuş keyif ile okudum. Logo çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla
sohbet odaları sohbet geveze.org ayva

Sohbet

Webmaster Forum Güncel Forum Forumlar Forum Sitesi webmaster forum Teknoloji Forum sohbet odaları bizimmekan Kadınlar Mekanı Sağlık Forum