Amerikalı ilim adamları, organik yiyeceklerin geleneksel olarak yetiştirilen sebze ve meyvelerden daha sağlıklı olmadığını sadece yüzde 30 daha az kimyasal madde içerdiğini iddia etti.

Organik yiyeceklerin yapay gübre, kimyasal madde ve diğer kimyasallar kullanılmadan yetiştirildiğine yönelik umumi algıya karşılık ilim adamları, organik yiyeceklerin geleneksel olarak yetiştirilen sebze ve meyvelerden daha sağlıklı olmadığını ileri sürdü.

The American College of Physicians tarafından hazırlanan Annals of Internal Medisine dergisinde yayınlanan 237 araştırmanın yeniden incelendiği çalışmada, organik yiyeceklerin içinde geleneksel olarak yetiştirilen sebze ve meyvelere göre sadece yüzde 30 daha az kimyasal madde bulunduğu vitaminlerde bir farklılık olmadığı iddia edildi.

Telegraph gazetesinin yansıttığı araştırmada, sadece organik sütün yüksek oranda beyin gelişiminde ve kardiovasküler sağlık için önemli olduğu düşünülen omega 3 yağ asidi bulunduğu belirtildi.

Doktor Dena Bravata, organik ve geleneksel şekilde yetiştirilen yiyeceklerin arasında çok ayrım olmadığını anlatım ederek organik ürünlerin lezzet, geleneksel tarımın çevre üzerinde menfi etkileri konusundaki kaygılar ve hayvanların sağlığı için tercih edilebileceğini söyledi.

kaynak : milliyet.com.tr