PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hediye

Maltus
17.Haziran.2019, 20:23
<div id="post_message_284218"><blockquote class="postcontent restore ">Küçük çocuk, sabah erkenden kalkip, heyecanli bir bekleyise koyulmustu. Anne ve babasiyla gösterisli bir kahvalti masasina oturduklarinda tedirgin davranislar içerisindeydi. Oturdugu iskemle üzerinde küçük kipirdanmalar yapiyor, yedigi lokmalar bogazina dügümleniyordu. Sürekli babasina bakiyor ve müsait zamani ariyordu. Sonunda, babasi masadan kalkerken yanina gidip, bir müddet, i....miiii.... diye geveledikten sonra dilinin ucundaki cümleyi bir çirpida söyleyiverdi:<br />-Baba bana bes milyon lira verebilirmisin?<br />Babasinin, hiç beklenmedik bu dilek karsisinda uykudan henüz açilmamis gözleri yerinden firlayacakmis gibi oldu. Birden, ve sanki hakarete maruz kalmis birisi gibi anlamamiscasina, “Neeey!” Diye sordu.<br />Çocuk, babasinin kizdigini ayrım edince ayni soruyu istemeye istemeye, ürkek bir sekilde tekrar etmek zorunda kaldi.<br />-Baba... bana bes milyon lira verebilirmisin?<br />Babasina göre, bes milyon lirayi çocuga vermek okyanuslari yüzerek geçmek kadar zor ve ayni zamanda akilli adam isi degildi. Çocuguna yanıt vermeye tenezzül bile etmeden hanimina döndü:<br />-Bak, gör iste... Simdi ben bunu bir güzel dövsem haksizmiyim? Yooo, onun suçu yok. Onu bu hale sen getiriyorsun. Bes milyonmus... Herseyi tas tamam veledin birde utanmadan nakit istiyor.<br />Çocugun gözleri dolu dolu olmustu. Tam da annesini koruma amaçli “lütfen babacigim” diyecekti ki gözlerinde bekleyen yaslar babasindan yedigi tokatla pembe yanaklarindan asagiya dogru süzüldü...<br />Ertesi gün yine, kahvalti masasina hep beraber oturmuslardi. Çocuk sessizce kahvaltisini yaparken babasi meraktan çatlamis, ve sanki bütün gece bunu düsünmüs gibi, “Ne yapacaktin bes milyonu?” diye sordu.<br />Çocuk bütün sevki ve istegi kirilmis ve hatta istedigine bin pisman olmuscasina:<br />-çiçek alacaktim.<br />Bu sefer adam iyice sinirlenmisti.<br />-Demek çiçek alacaktin, vay...vay...vaaay! Küçükbey çiçek alacak ha! Biz bes kurus için kiçimizi yirtalim sen çiçek al öylemi...<br />Adam, bir müddet sinirli bir sekilde bekledikten sonra dayanamayip:<br />-Peki çiçegi ne yapacaktin?<br />Çocuk basini önüne egmisti. Önündeki tabaga bos bos bakiyor, babasinin bu kadar celallenecegini tahmin edemedigi için kendisini suçluyordu. Babasi sesini biraz daha yükselterek:<br />-Sana sordum! Ne yapacaktin?<br />Çocuk aglamaya hazir gözlerin, sadece bir cümle kurabilecek cesaretiyle, önündeki tabaktan gözlerini çekmeden :<br />-Dün babalar günüydü.<br />__________________