PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnek ve İnsan Oğlu

Cleric
09.Haziran.2019, 00:26
<div id="post_message_3714173"><blockquote class="postcontent restore "><b><i><font color="RoyalBlue">Behey İnek;<br /><br />Gündüz çayıra,gece ahıra,<br />Niçin geldin sen bu dünyaya ?<br />Dans,bar,meyhane tanımazsın,<br />İçip,coşup çalıp oynamazsın.<br />Bunları yapmak kabahat mı?<br />Seninki de yaşam mı?<br /><br />Talim edersin yarım ölçek kırık arpaya,<br />Her gün de şükredersin bir çuval samana.<br />Önünden bile geçmedin,tanımassın barı,<br />Bildiğin iki renk,ya siyahtır ya sarı.<br /><br />Hikmet i İlahi inek dile geldi,<br />Sorulara bir tuhaf yanıt verdi.<br /><br />Ey insanoğlu , Eşref i mahluk.!..<br />Peki seni niçin Halketmiş Halık?<br /><br />Bre, Allah tan korkmaz,<br />Kuldan hiç utanmazsın,<br />Bak şu buz dolabında neler var ?sayamazsın,<br />Yağ benim,peynir benim,süt benimdir,<br />Yoğurt benim,ayran benim et benimdir.<br />Kavurma,salam,sucuk,pastırma,<br />Bak çarık olmuşum senin ayağında.<br />Belinde kemersiz hiç yapamazsın,<br />Ben olmasam donu nu bile tutamazsın.!..<br />Tandır da yanan tezek de benim,<br />Daha saymakla bitmez hünerim...<br /><br />Övünmek gibi olmasın,<br />Sohbete ikiyüzlülük karışmasın,<br />Ben mubarek ve kutsalım.!..<br />Milyarı geçer, bana Rab diye tapanım!...<br />Tövbeler olsun...bu söz yakışmaz bana,<br />Allah akıl versin insan oğluna.<br />Bana tapan ahmaklar bir kenara,<br />Şaşarım doğrusu şu iki ayaklı varlıklara.<br />Kiminiz ateşe tapar,kiminiz put a,<br />Kiminiz gönül vermiş çakal a kurt a,.<br />Kiminiz de der ki, insanın aslı kurbağa!<br />Bu mantıkla esfeli safilinden aşağıya!<br /><br />Tarlada saban çekerim,yolda kağnıyı,<br />Dağ tepe aşarım hatta deniz ve ırmağı,<br />Düğünlerde davul olurum,cenazede aşınız,<br />Keşke benim kadar ferasete erse aklınız!<br /><br />Ey insan oğlu;<br />Senin etin yenmez,derin yüzülmez,<br />Kanın içilmez,kılın beş nakit etmez.<br />Ne yağ verirsin ne de tezek,<br />İlk günde kaçarsın,tarlaya sürsek.<br /><br />Oysa senin de mutlaka bir vazifen olmalı,<br />Benim bu yermem den birazcık ibret almalı.<br /><br />Sor bakalım nefsine,niçin gelmiş dünyaya?<br />Ne yapmak lazım Eşrefi yaratık olmaya?<br /><br />Sen kendini başı boş bırakılacak mı sanırsın?<br />Ah...bir bilsen meleklerden büyük tebcile mazharsın!<br /><br />Nice saklı ruh halleri var senin toprak sinende,<br />Yer,gök,arş,kursi hatta saklı sende cennet de.<br />Allah, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı,<br />Tüm nimetleri emrinize verip,akıl ile donattı.<br /><br />Hem sizler de irade nimeti var,meleklerde olmayan,<br />Aşağıların da aşağısı olur bunlarla Hakkı bulamayan!<br /><br />Ben bir ineğim,sevk i doğal ile yaşarım,<br />Benim kadar feraseti olmayanlara şaşarım!<br /><br />Hal- i lisanımla zikrederim,leylek kadar olmasa da,<br />Leyleğin ötüşünde da neler gizli? insan anlasa,<br />Hamd- u lek,şükrü lek,La şerike lek,<br />Bu zikir aşk ile sürer kiyamete dek.<br /><br />Ey insan oğlu;<br /><br />Bırak beni,sen leylekle bile yarışamazsın,<br />Beyhude zorlanma,bir tek yumurta yapamazsın..<br /></font></i></b>