Ana Sayfa / Genel / Alışveriş Hastalığı Neden En Çok Kadınlarda Görülüyor..?

Alışveriş Hastalığı Neden En Çok Kadınlarda Görülüyor..?

Sosyal Medya'da Paylaş & Destek ol!
12

Alışveriş Hastalığı Neden En Çok Kadınlarda Görülüyor..?

Hepimizin iç dengeleri bozulduğunda, yani kendimizi değersiz, güçsüz ya da depresif hissettiğimizde, bunu dışarıya vurma şeklimiz farklı olabilir. Kimimiz kendimizi daha iyi hissetmek için uyumayı, kimimiz spor yapmayı, kimimiz sohbet etmeyi, kimimiz alışverişe çıkmayı tercih ederiz. Öte yandan bu durum kadınlarla erkekler arasında toplumda kabul gören şekiller yönünde değişkenlik gösterebilir. Örneğin, kadınlar içlerinde yaşadığı değersizlik ve güçsüzlük hissini alışverişle telafi etmeye çalışırken, erkekler bunu birden çok kadınla beraber olarak aşmaya çalışabilir.

Kadınların alışveriş yapması toplumda daha çok kabul edilebilir görünürken aynı şekilde bir erkeğin birden çok kadınla beraber olma eğilimi de “Erkektir, yapar” şeklinde kanıksanmıştır. Dolayısıyla, insanlar farkında olmadan toplumsal beklentilere göre daha uyumlu hareket etmeye çalışmakta ve sonuçta da alışveriş hastalığı daha çok kadınlarda görülmektedir.

Alışveriş çılgınlığına neden kapılırız?
Sahip olma güdüsü
Alışveriş hastaları “Param var mı, yok mu; ihtiyacım var mı, yok mu” diye düşünmeden gördükleri/beğendikleri her şeyi satın alırlar. Alışveriş yapamadıkları zaman da büyük sıkıntı duyarlar ve kendilerini kötü hissederler. Sonra da, alışveriş yaptıkları için suçluluk duyarlar. Ama alışveriş krizini yenemezler, daima satın alma güdüsü duyarlar.

Değersizlik hissi
Değersizlik, yalnızlık, öfke, engellenme ve sinirlilik gibi negatif duygular da, alışveriş hastalığına yol açabilir. Bazı kişiler alışveriş yaparak kendilerini değerli ve güçlü hissederler. Kişi, satın aldıklarının kendisine değer katacağına ve güçlülük hissi vereceğine inanır. Ancak istediği şeyleri aldığında, ilk anki haz hariç hayal ettiği hissi yakalayamaz ve değersizlik hissi bu kez daha da yoğun olarak geri döner. Bu durum bir kısır döngüye dönüşür. Kişi o ilk anki hazzın geri gelebilmesi için giderek artan bir şekilde alışveriş yapmaya devam eder.

Çocuklarla olan sağlıksız iletişim
Çocuklarıyla sağlıklı ve doyurucu sohbeti kuramayan, sosyo-ekonomik düzeyi yüksek anne-babaların iletişimlerindeki bu eksikliği, onlara bir şeyler satın alarak tamamlamaya çalışmaları da çocuklarda gelecekte alışveriş hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Çocuklar da her istediklerine sahip olmak isterler. Bu nedenle, sürekli olarak bir şeyler satın almak, çocuğu mutlu etme veya eksik iletişimi tamamlama yolu olmamalıdır.

Peki, bu bağımlılığın üstesinden nasıl geleceksiniz?

Ya terapiye gidin ya da kartları bırakın
Eğer kendi kendinize hakim olamıyorsanız, borçlarınız boyunuzu aştı ama siz hala durmadan bir şeyler alıyorsanız durum vahim demektir. Öncelikle bunun altında yatan nedenlerin halledilmesi gerekir. Tedavi için, bunu hastalık olarak kabul edip bir uzmana gidin. Uzmanın uygun göreceği terapi ile sorunu aşabilirsiniz.

Ayrıca, hastalık düzeyinde olmadığı halde satın alma güdüsüne engel olamıyorsanız, çarşıya çıkarken kredi kartlarınızı evde bırakabilir ya da kartlarınızı imha edebilirsiniz. Elbette iradeniz izin verirse! Bu şekilde alışveriş için gözünüz dönse de nasılsa bir şey alamazsınız.
Alışveriş bağımlılığınızdan kurtulmak için başka alanlarda vakit geçirmek, sohbet etmek, kişisel gelişiminize yatırım yapmak da faydalı olur.

Bir önceki makalemiz olan Ölen Yalnız Kuşları Değil Çocukların… isimli yazımızda çocuklar ve gelişim hakkında bilgiler verilmektedir.

12
Sosyal Medya'da Paylaş & Destek ol!

Hakkında MyLowe

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara Sohbet Odaları

Ankara Sohbet Odaları Merhaba saygılı değer Ankaralılar sizlere açmış olduğumuz yeni sohbet ve chat sitemiz …

13 Yorumlar

 1. Biz kadınların tek tutkusudur yaa Alışveriş 🙂 Tek vazgeçilmezimiz! Ayrıca güzel bir yazı teşekkürler emeğinize sağlık 🙂

 2. Sohbet siteleri kategorisinde bence en güzel site burası. Elinize sağlık arkadaşlar.

 3. Tamamen tesadüfen, internet aracılığyla karşılaştığım güzel bir sohbet sitesi. Teşekkürler.

 4. Selam paylaşımlar harbiden çok hoşuma gitti. saolun.

 5. Çok başarılı bir yazı teşekkürler.

 6. detaylı bir anlatım olmuş teşekkürler.

 7. Merhaba web siteniz gerçekten çok güzel. sosyal medyada yazıyı paylaştım.

 8. Tamamen tesadüfen, internet aracılığyla karşılaştığım güzel bir sohbet sitesi. Teşekkürler.

 9. Bende sitenize katkıda bulunmak isterim. 🙂

 10. Emeklerine Saglık Güzel Bir Paylasım Olmus 🙂

 11. Merhaba sitenizi biraz daha güncel tutmanız gerekiyor onun dışında başarılı bir site.

 12. Son derece yaratıcı ve orjinal yazılar makaleler, hızlı ve etkin konular.., yakın ilgi ve alaka, mükemmel kullanıcı karşılama ve yardımları… daha başka ne söylenebilir ki ? Elinize sağlık

 13. Teşekkür ederiz sitenizi takip ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla
sohbet odaları sohbet geveze.org ayva

Sohbet

Webmaster Forum Güncel Forum Forumlar Forum Sitesi webmaster forum Teknoloji Forum sohbet odaları bizimmekan Kadınlar Mekanı Sağlık Forum